Zmrzlá stehna na koni jsou nepříjemná potíž. Nohy nejde snadno obléknout a rychle svléknou tak jako horní část těla – na tělo si hravě vezmete o mikinu víc, v hale si sundáte bundu, po tréninku si ji zase obléknete. Ale co s promrzlými stehny, když je potřeba udržet si cit a kontakt? Odpověď může znít – oblečte termorajtky!
I na nohách je vhodné vrstvit (o základních principech vrstvení oblečení jsme psali v článku Jak na koni nezmrznout ZDE). Jenže se na to musí citlivě a výběr materiálů musí být ještě pečlivější!
V hlavní roli softshell
Softshell je natolik univerzální materiál a má tolik různých podob, že se z něj před pár lety začaly vyrábět i rajtky. A mnoho jezdců už si bez nich zimu neumí vůbec představit. Softshell totiž neprofoukne, je voděodolný a výborně izoluje. Sám o sobě nehřeje, ale to zajišťuje vnitřní strana z příjemného počesaného materiálu. Takže máte perfektní kombinaci i pro ty nejchladnější dny. Na co se při výběru zimních rajtek (nebo jeggings, to je samozřejmě také oblíbená varianta) zaměřte, je střih. Možná patříte mezi fanoušky bokovek, což je přes léto určitě fajn, na zimu vám ale rozhodně doporučujeme střih s vysokým pasem – zkuste se překonat, vaše bedra vám budou vděčná!
KLIKNĚTE ZDE PRO NAŠÍ NABÍDKU ZIMNÍCH RAJTEK!
Co pod rajtky?
Když vám zateplené rajtky nestačí, můžete sáhnout po podvlíkačkách či „jégrovkách“. Zkrátka přidat hřejivou spodní vrstvu, která zároveň dobře odvádí vlhkost od těla. Pro tyto účely se hodí jakékoliv klasické termoprádlo, ať už ze syntetického materiálu, s příměsí merino vlny, nebo z čistého merina. Jen si dejte pozor, abyste vybrali model bez švů na vnitřní straně, nebo aby byly alespoň co nejmenší a hlavně ploché. Zvažte také, zda nezvolit spodky v délce jen pod kolena – záleží jaké používáte jezdecké boty nebo chapsy a kolik v nich máte místa. Může se totiž snadno stát, že bude noha moc uškrcená, protože se do boty jednoduše nevejde, odkrví se a pak velmi snadno promrzne.
Při výběru funkčního prádla dbejte na správnou velikost – funkční prádlo musí bezvadně přiléhat na tělo. Pokud nebude funkční prádlo dostatečně přiléhavé, jeho funkčnost bude výrazně omezena až úplně potlačena.
Chapsy
Další oblíbenou možností, jak udržet stehna v teple, jsou dlouhé chapsy. Můžete sáhnout po klasice v podobě chapsů kožených, které sice samy o sobě nehřejí, ale velmi dobře izolují a ochrání celé nohy před deštěm i sněhem. A rajtky před špínou. Nebo zvolit nějaké z návleků z funkčních materiálů, které jsou nepromokavé, s prodyšnou membránou a podlepenými švy – například HORSEWARE. Některé modely jsou i zateplené, což výrazně zvýší váš tepelný komfort.
Zateplené jezdecké kalhoty
Pokud vyrážíte na dlouhou procházku zimní krajinou při teplotách opravdu velmi nízkých a víte, že se nezahřejete pohybem, nebo pokud trénujete a stojíte celé hodiny ve studené hale, bude nejspíš chtít se zateplením ještě přitvrdit. Odpovědí jsou zateplené jezdecké kalhoty. Vypadají sice trochu jako oteplovačky, ale zmrzlí jedinci jsou z nich nadšeni. Kalhoty jsou velmi teplé, odolné vůči vodě i větru, díky rovnému širšímu střihu si je pohodlně navléknete na rajtky. Mají zpravidla vysoký pas a po stranách nohavic zipy zhruba ke kolenům, takže je pohodlně můžete nosit i s vysokými termobotami, samozřejmostí je protiskluzový sed, ať už ze syntetické kůže nebo s gripy.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.